Wniesienie wspólnego mienia małżonków do fundacji rodzinnej
Mienie objęte wspólnością majątkową małżeńską może zostać wniesione do fundacji rodzinnej, ale tylko za zgodą drugiego małżonka.
Istotnym elementem fundacji rodzinnej, odróżniającym ją od innych podmiotów prawa, jest jej autonomiczny, tzw. bezudziałowy majątek. W przeciwieństwie do spółek prawa handlowego, majątek fundacji rodzinnej jest całkowicie niezależny od fundatora, co oznacza, że w momencie wniesienia przez niego mienia do fundacji rodzinnej, staje się ono majątkiem tej fundacji rodzinnej. Tym samym fundatorowi nie przysługuje już prawo własności do wniesionego przez niego majątku do fundacji rodzinnej.
Fundator nie otrzymuje udziału
Co istotne, mienie wniesione do fundacji rodzinnej np. przez fundatora, nie zostaje w ogóle przyporządkowane do wnoszącego, co oznacza, że fundator nie otrzymuje udziału za wniesiony do fundacji rodzinnej majątek, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta